Post Info TOPIC: SMJENE
Bijeljinka

Date:
SMJENE
Permalink   


 


16.12.2004.
Paddy Ashdown smijenio devet dužnosnika Republike Srpske
Visoki predstavnik Paddy Ashdown smijenio je danas devet zvaničnika Republike Srpske, za koje se vjeruje da su pomagali osumnjičenim za ratne zločine. Među njima su načelnici policijskih stanica, ali i Nade Radović, predsjednik Opštinskog odbora Srpske demokratske stranke Foča i poslanik u Domu naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine. Smijenjeni su: načelnik Centra javne bezbjednosti Zvornik Milorad Marić, komandir i zamjenik komandira Stanice javne bezbjednosti Foča Milomir Mališ i Zoran Ostojić, službenik Centra javne bezbjednosti Pale Predrag Jovičić, načelnik Centra javne bezbjednosti Trebinje Mrkša Skočajić, komandir jedinice Državne granične službe Zvornik Petko Pavlović, predsjedik Opštinskog odbora Srpske demokratske stranke Foča, zamjenik načelnika operativne uprave Obavještajno sigurnosne u Centrali u Banjoj Luci Milorad Bilbija i šef Odjeljenja boračko-invalidske zaštite u Bileći Čedomir Popović. Ashdown je, iz istih razloga, zamrznuo bankovne račune Miroslavu Brali, Ljubiši Beari, Vlastimiru Đođeviću, Sretenu Lukiću, Vladimiru Lazareviću i Goranu Hadžiću.

˝Od premijera Republike Srpske Dragana Mikerevića tražit ću da osnuje grupu, pod nadzorom policijske misije Evropske unije, koja će analizirati dokumentaciju koju je prikupila Komisija za Srebrenicu i identificirati sve dužnosnike, sa naglaskom na onima koji su još zaposleni u organima vlasti Republike Srpske, čija imena se spominju u povjerljivim aneksima˝, kazao je Ashdown. Očekuje da taj posao bude završen do kraja februara, te da Mikerević državnom tužiocu i njemu podnese izvještaj.

Osim ovih pojedinačnih mjera, poduzete su i mjere kojima je označen početak procesa čiji je cilj rješavanje sistemskih slabosti u bosanskohercegovačkim institucijama za provedbu zakona i sigurnosnim institucijama. Visoki predstavnik je od državnog ministra odbrane Nikole Radovanovića zatražio da istraži pomoć koju su neki pripadnici Vojske Republike Srpske pružali haškim bjeguncima koji su na slobodi, te da predloži konkretne mjere kako bi bilo spriječeno da to toga više ne dođe.

Naredna mjera odnosi se na ubrzanje reforme odbrane, što podrazumijeva da funkcije koje trenutno obavljaju entitetska ministarstva odbrane moraju biti prenijete na Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine. Ovim će entitetska ministarstva odbrane prestati sa radom, a proces treba biti završen do jeseni naredne godine. Također, početkom naredne godine treba biti struktuirana i jedinstvena policija, po preporuci Komisije za restrukturiranje policije Bosne i Hercegovine, u skladu sa kriterijima Evropske komisije utvrđenim u Studiji izvodljivosti.

Ashdown je danas izmijenio i Zakon o reviziji i javnom sektoru Republike Srpske, kako bi se osigurala mogućnost finansiranja specijalnih revizija ključnih preduzeća u narednim mjesecima i godinama. Šest preduzeća je već utvrđeno, a to su: Telekom Republike Srpske, Pošte Republike Srpske, Elektroprivreda Republike Srpske, Željeznice Republike Srpske, Rafinerija nafte Brod i Srpske šume. Ashdown je izmijenio i Krivični zakon Bosne i Hercegovine i entiteta, čime se sada od svih članova porodice, osim supružnika, roditelja i djece optuženog, zahtijeva da sarađuju sa policijskim istražiteljima i da pruže dokaze u suđenjima za počinjene ratne zločine.

Ashdown je najavio da će, nakon što sve ove mjere budu provedene, preporučiti NATO-u da u aprilu ponovo razmotri pitanje ulaska Bosne i Hercegovine u Partnerstvo za mir. ˝Ukoliko do tada Bosna i Hercegovina po treći put dobije odbijenicu, preporučit ću princip ´tri puta precrtan - ispadaš´ ili drugim riječima, preporučit ću NATO-o da više ne razmatra prijem Bosne i Hercegovine, sve dok ne budu ispunjeni svi uslovi koji se odnose na saradnju sa Haškim tribunalom˝, kazao je Ashdown.



Sarajevo, 16.12.2004. - Sjedinjene Države su, zbog nesaradnje Republike Srpske sa Haškim tribunalom, zabranile pojedincima iz vodećih struktura Srpske demokratske stranke i Partije demokratskog progresa ulazak u Sjedinjene Države, objavio je danas u Sarajevu američki ambasador u Bosni i Hercegovini Douglas MacElhany. On je izjavio da ne može precizirati imena osoba kojima će biti onemogućen ulazak u Sjedinjene Države, kazavši samo da je riječ o pojedincima iz rukovodstava ovih stranaka. ˝Ova ograničenja bit će na snazi sve dok ne budemo uvjereni da lideri Republike Srpske ispunjavaju svoje obaveze prema Daytonskom mirovnom sporazumu i međunarodnom zakonu i čine sve što je u njihovoj moći da ratni zločinci budu uhapšeni i isporučeni Haškom tribunalu˝, kazao je MacElhany na konferenciji za novinare. On je dodao da su Sjedinjene Države također zamrzle sredstva Srpske demokratske stranke u ovoj državi, te zabranile američkim državljanima finansijske transakcije sa ovom strankom. Prema njegovim riječima, mnogo je dokaza da postoji veza između Srpske demokratske stranke, institucija Republike Srpske i podrške ratnim zločincima. Ambasador je objasnio da je cilj ovih mjera, koje su odgovor na odluku NATO-a da ne dozvoli ulazak Bosne i Hercegovine u Partnerstvo za mir, doprinos Sjedinjenih Država promjenama i napretku Bosne i Hercegovine, te da se ukaže na odgovornost onih koji nisu ispunili svoje obaveze iz Daytonskog sporazuma.



Banja Luka, 16.12.2004. - U prvim reagovanjima na odluku visokog predstavnika Paddya Ashdowna predstavnicima Srpske demokratske stranke i Partije demokratskog progresa u Narodnoj skupštini Republike Srpske nije, kako kažu, bilo jasno što su razlozi Ashdownovih mjera koje se odnose na zabranu ulaska predstavnika ovih stranaka u Sjedinjene Države. S druge strane, dio opozicije očekivanom ocjenjuje odluku o smjenama u policijskim strukturama Republike Srpske.

       



__________________
Page 1 of 1  sorted by
 
Tweet this page Post to Digg Post to Del.icio.us


Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard